نفت


مهندسی نفت چیست؟

مهندسی نفت (به انگلیسی: Petroleum engineering) مهندسی نفت رشته‌ای از مهندسی است که به فعالیت‌های مربوط به تولید هیدروکربن‌ها مربوط می‌شود که می‌تواند نفت خام یا گاز طبیعی باشد. اکتشاف و تولید در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز قرار دارد. اکتشاف، توسط دانشمندان زمین، و مهندسی نفت، دو رشته اصلی زیرسطحی صنعت نفت و گاز هستند که بر به حداکثر رساندن بازیابی اقتصادی هیدروکربن‌ها از مخازن زیرسطحی تمرکز دارند. زمین شناسی نفت و ژئوفیزیک بر ارائه یک توصیف ایستا از سنگ مخزن هیدروکربنی تمرکز می کنند، در حالی که مهندسی نفت بر تخمین حجم قابل بازیافت این منبع با استفاده از درک دقیق رفتار فیزیکی نفت، آب و گاز در سنگ متخلخل در ارتفاع بسیار بالا تمرکز می کند.

در سال‌های اخیر به‌دنبال تغییراتی که در رویکرد سرمایه‌ها به‌سوی منابع جدید انرژی صورت گرفته‌است و خاصیت فراوان برای صنایع گوناگون دارد، بسیاری از دانشگاه‌ها همچون استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا این رشته را به مهندسی منابع انرژی تغییر نام داده‌اند؛ چرا که مباحث طرح‌شده در انرژی زمین‌گرمایی و سایر انرژی‌های نوین کماکان بسیار نزدیک به‌این رشته می‌باشد.مهندسین نفت در مورد اکتشاف دنبال راه هایی هستند که بیشترین میزان استراخ و کمترین میزان خطر و آلودگی برای محیط زیست را داشته باشد.

وظیایفی که یک مهندس نفت دارد

1  طراحی و بهبود تأسیسات استخراج و تصفیه نفت؛

2  تسهیل ساخت دستگاه‌های استخراج نفت و فعالیت‌های حفاری؛

3  استفاده از فناوری‌های فعلی برای تقویت تکنیک‌های صنعتی و فرایند تولید نفت؛

4  تدوین برنامه‌ها و روش‌های جدید برای بهبود تأثیرات زیست‌محیطی استخراج نفت و گاز.

حضور خانم‌ها در حوزه نفت

با پیشرفت فرهنگ مردم در کشورهای مختلف، تبعیض جنسیتی در تمامی مشاغل در حال از بین رفتن است؛ اما در صنعت نفت ایران همچنان فرصت کار برای بانوان کمتر از آقایان است. خوشبختانه شرکت‌ها و بانوان برای بدست آوردن سهم برابر در این صنعت تلاش می‌کنند. لازم به ذکر است که در برخی از مشاغل و سمت‌های مربوط به این صنعت مانند حفار و دکلبان، به دلیل شرایط کار مخصوص به خود، خانم‌ها قادر به فعالیت در این مشاغل و سمت‌ها نیستند.

محصول به لیست علاقه مندی اضافه شد
محصول به لیست مقایسه اضافه شد

با پذیرش کوکی میتوانید تجربه بهتری در فروشگاه ما داشته باشید.