مهندسی مکانیک


مهندسی مکانیک چیست؟

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که فیزیک مهندسی و ریاضیات را با دانش مواد تلفیق کرده و با طراحی، آنالیز و ساخت سیستم‌های مکانیکی سروکار دارد.[۱] این رشته قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین علوم مهندسی است و به مادر علوم مهندسی مشهور است. مهندسی مکانیک نیازمند درک مفاهیمی همانند استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک، مقاومت مصالح، دانش مواد، آنالیز سازه‌ها و الکتریسیته و برسی حرکت و ایستایی جامدات و سیالات و تولید، تبدیل و انتقال انرژی است.

علاوه بر مفاهیم اصلی، مهندسین مکانیک ابزارهایی مانند طراحی به کمک رایانه، ساخت به کمک رایانه و مدیریت چرخه‌عمر محصول را برای طراحی تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، سیستم‌ها و قطعات اتوموبیل‌ها، هواپیماها، شناورها، سیستم‌های رباتیک، تجهیزات پزشکی و جنگ‌افزارها به‌کار می‌گیرند.[۲][۳]

مهندسی مکانیک ابتدا در انقلاب صنعتی اول در قرن ۱۸ میلادی به عنوان یک شاخهٔ مجزا شناخته شد؛ اما توسعه آن چندین سال طول کشید. علم مهندسی مکانیک در قرن ۱۹ میلادی در نتیجهٔ پیشرفت‌های فیزیک توسعه پیدا کرد. این علم به‌طور پیوسته‌ای تکامل یافته تا پیشرفت‌های فناوری را به‌کار گیرد و امروزه مهندسان مکانیک به دنبال گسترش دانش در رشته‌هایی مانند مواد مرکب، مکاترونیک و نانوتکنولوژی هستند.

شرایط ورود به رشته مهندسی مکانیک

در مورد شرایط ورود به رشته مهندسی مکانیک باید بدانید که، تقریباً همه مشاغل مهندسی مکانیک در سطح ابتدایی نیاز به مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک دارند. کنکور و قبولی در دانشگاه های مهندسی معتبر در ایران شما را به سمت گرفتن مدرک مهندسی مکانیک هدایت می‌کند. در دوره 4 ساله مهندسی مکانیک معمولاً دروس مرتبط با ریاضی و علوم فیزیک و همچنین دروس مهندسی و طراحی را می‌گذرانید. گذراندن این چهار سال شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند، اما اگر می‌خواهید با دست پر وارد بازار کار شوید، حتما گذراندن دوره‌‌های کارآموزی را در برنامه خود بگذارید.

مسلما هستند شرکت‌هایی که مدرک را در اولویت خود قرار می‌دهند و به دنبال مهندسان مکانیکی هستند که مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند. بسیاری از مهندسان مکانیک باتجربه برای یادگیری فناوری جدید و توسعه تحصیلات خود، در مقاطع کارشناسی ارشد مهندسی یا مدیریت بازرگانی تحصیل می‌کنند. بسیاری پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، توانایی و شرایط لازم برای مدیر شدن در شرکت‌ها را نیز دارند.

محصول به لیست علاقه مندی اضافه شد
محصول به لیست مقایسه اضافه شد

با پذیرش کوکی میتوانید تجربه بهتری در فروشگاه ما داشته باشید.