مهندسی هوافضا


رشته هوافضا چیست؟

رشته دانشگاهی مهندسی هوافضا به مطالعه و طراحی و ساخت اجزای مختلف سامانه‌های فضایی و هوافضا می‌پردازد. در این رشته، دانشجویان به بررسی مسائلی مانند طراحی و تولید موتورهای جت، فناوری‌های ناوبری و کنترل، مواد، ساختار و دینامیک سیستم‌های فضایی و برنامه‌ریزی ماموریت‌های فضایی می‌پردازند. همچنین، دانشجویان این رشته به مهندسی فضایی، فیزیک فضا، مهندسی پرواز و کاربردهای مختلف مهندسی هوافضا آشنا می‌شوند.

مهندسی فضایی شاخه‌ای از هوافضا است که به بررسی پیشرانش، آیرودینامیک، سازه و مکانیک پرواز حامل (موشک) و پرتابه (ماهواره) در فضا می‌پردازد. علاوه بر آن در این شاخه بیشتر به مبحث طراحی سیستمی پرتابه توجه می‌شود. در این گرایش به مباحث فضایی (صرف نظر از پسا) و در نظر گرفتن شرایط ویژه فضا (پرتوهای کیهانی، الکتریسیته ساکن و…)، همچنین طراحی مسیر پرتاب و مدار ماهواره پرداخته می‌شود. در واقع رویکرد اصلی در این شاخه استفاده از تمامی دانش گسترده هوافضا به منظور محقق کردن یک هدف فضایی مانند مأموریت‌های علمی، اکتشاف اعماق فضا، مخابراتی و… می‌باشد. در اغلب کشورهای توسعه یافته بلندپروازانه‌ترین پروژه‌ها در زمینه فضایی تعریف می‌شوند که ایران هم با توجه به قابلیت‌های علمی دردسترس از این قاعده مستثنی نیست. مهندسی فضایی در ایران به‌طور چشم‌گیری در حال توسعه و پیشرفت است و ساخت ماهواره و موشک به عنوان یکی از اهداف علمی کشور شناخته می‌شود.

بازار کار مهندسی هوافضا چگونه است؟

با توجه به پیشرفت صنعت هوافضا و اهمیت آن در جوامع امروزی، بازار کار مهندسی هوافضا به عنوان یکی از صنایع پیشرفته، پتانسیل بالایی برای ارائه فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای برای فارغ‌التحصیلان دارد. فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند در زمینه‌های مختلفی از جمله طراحی و توسعه سامانه‌های فضایی، مهندسی هواپیما، مهندسی راکت، سامانه‌های ناوبری، سامانه‌های کنترل و کاهش خطرات، مهندسی سیستم، مهندسی مواد و... فعالیت کنند.

به طور کلی، با توجه به پیشرفت صنعت هوافضا و افزایش نیاز به توسعه فضاپیما‌ها، ماهواره‌ها و سامانه‌های فضایی، بازار کار مهندسی هوافضا پتانسیل بالایی دارد. همچنین، با توجه به این که هوافضا یکی از حوزه‌های پررشد صنعتی در دنیا است؛ فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند فرصت‌های شغلی بین‌المللی نیز داشته باشند.

محصول به لیست علاقه مندی اضافه شد
محصول به لیست مقایسه اضافه شد

با پذیرش کوکی میتوانید تجربه بهتری در فروشگاه ما داشته باشید.