دندانپزشکی


دندانپزشکی

دندان‌پزشکی از رشته‌های پزشکی مرتبط با سلامت دهان و دندان است. دندان‌پزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین رو عنوان دهان‌پزشکی نیز ذکر شده‌است.

در طول دوره‌ی تحصیلی در رشته دندان پزشکی، دانشجویان با اصول و روش‌های درمانی مختلف آشنا می‌شوند. که شامل آسیب شناسی فک و دهان، ارتودنسی (مرتب‌کردن دندان‌ها)، اندودنتیکس (درمان ریشه‌ی دندان)، پروتزهای ثابت و متحرک (روکش دندان، دست دندان)، پریودنتولوژی (بیماری‌های لثه و جرم‌گیری)، ترمیمی (پرکردن دندان‌ها و زیبایی دندان)، بیماری‌های دهان و دندان، انواع جراحی دندان (کشیدن دندان)، دندان پزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت (عکس‌برداری از دندان‌ها) می‌باشد. این دروس به دانشجویان کمک می‌کنند تا بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و درمان کنند.در اصل رشته دندان پزشکی یک هنر و علم شفابخش دندان پزشکان به عنوان کارشناسان حرفه‌ای درمانی در زمینه دندان‌ها و حفره دهان فعالیت می‌کنند.تاریخچه رشته دندان پزشکی به سال‌های بسیار قبل از میلاد برمی‌گردد. در آغازین زمان‌ها، ابزارهای ابتدایی مانند مته‌های کمانی برای درمان مشکلات دندان استفاده می‌شدند. سپس در سومری‌ها، اهمیت کرم‌های دندان به عنوان عامل بروز مشکلات دندانی مورد توجه قرار گرفت.پیر فاشار، پزشک فرانسوی قرن هفدهم، به عنوان پدر دندان پزشکی مدرن شناخته می‌شود. وی بسیاری از روش‌های مورد استفاده در جامعه امروزی را توسعه داد، از جمله روش‌های پرکردن دندان و شناخت اسیدهای قند به عنوان عامل اصلی پوسیدگی دندان.در قرن نوزدهم، اولین کالج دندان پزشکی به نام کالج جراحی دندان در بالتیمور، آمریکا تأسیس شد. این امر منجر به نظارت بیشتر دولت و تشکیل مقررات توسط انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) شد. در سال 1873، کالگیت اولین خمیردندان را به صورت انبوه تولید کرد و سپس در سال 1885، اولین مسواک در آمریکا ساخته شد. همچنین، اولین مسواک برقی واقعی در سال 1939 در سوئیس ساخته شد.

بازارکار و درآمد

با وجود اینکه بازارکار این رشته نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است اما نسبت به سایر رشته‌ها از بازارکار خوبی برخوردار است و درصورت علاقه‌مندی به این رشته با نوآوری و بازاریابی مناسب و وجدان کاری درآمد خوبی خواهند داشت.

محصول به لیست علاقه مندی اضافه شد
محصول به لیست مقایسه اضافه شد

با پذیرش کوکی میتوانید تجربه بهتری در فروشگاه ما داشته باشید.